Карта сайта   |    EST   |    ENG   |    RUS   |   
 
 

Спонсоры

HMNlogovarviline ELSotsiaalfondvertikaal.jpg

Kuidas hakata vabatahtlikuks

Kui oled otsustanud vabatahtlikuks hakata, esita endale järgmised küsimused:

Miks ma tahan vabatahtlikuks hakata?

Kas sa otsid vaheldust, uusi väljakutseid, tahad teisi aidata või õppida midagi uut? Lähtuvalt sellest, mida sa vabatahtlikust tööst ennekõike ootad, saad asuda otsima endale sobivat tegevust ja organisatsiooni.

Kui palju aega saan ma pühendada vabatahtlikule tegevusele?

 Sageli hinnatakse oma ajalisi võimalusi üle ning võetakse endale innukalt vabatahtlikke kohustusi, mida hiljem ei jõua täita. Seetõttu tasub läbi mõelda, kui palju vaba aega sul tegelikult muude tegemiste kõrvalt jääb.

Mis valdkond mind huvitab?
Kindlasti on mõni teema või valdkond sulle teistest südamelähedasem. Või soovid end proovile panna alal, millest seni suuremat ei tea, kuid mis sind huvitab? Oma huvide täpsem määratlemine hõlbustab endale meelepärase võimaluse leidmist.

Kas eelistan töötada üksi või koos teistega?

 Mõni tunneb ennast kindlamalt tegutsedes koos teistega. Sel juhul võib kutsuda ka sõbra vabatahtlikuks. Samas on mitmeid tegevusi võimalik korraldada paindlikult - tööd võib teha endale sobival ajal ja kohas.

Mida on mul teistele pakkuda?

 Igaühel on midagi pakkuda, olgu selleks teiste ärakuulamise oskus, julge pealehakkamine või särav naeratus. Ehk on sul erialaseid oskusi ja väärt kogemusi, mida oled valmis vabatahtlikus töös jagama?

Allikas: Vabatahtlike värav: http://www.vabatahtlikud.ee/et/Vabatahtlikule/Kuidas-hakata-vabatahtlikuks

Kust alustada?

Vaata kuulutusi EPRÜ uudiste rubriigis. Juhul kui aktiivset kuulutust hetkel ei ole pöördu meie vabatahtlike koordinaatori Külli Mäe poole ning küsi, millist vabatahtlikku tegevust meil sulle pakkuda on.

Kui tahad kindlasti vaimse tervise valdkonnas kaasa lüüa uurime ka, et millised vaimse tervise organisatsioonid tegutsevad juba sinu kodukandis. See on hea koht alustamiseks, kus saad teostada oma ideid kodukandi elu paremaks muutmiseks.

Juhendame sind, et saaksid luua endale ise vabatahtliku tegevuse võimaluse! Vaata ringi oma kodukohas, ehk saad omal käel koos sõprade, pere, töö- või koolikaaslastega midagi algatada ja korda saata.

Soovitused vabatahtlikule

Järgnevalt mõned soovitused, mida vabatahtlikus tegevuses silmas pidada.

  • Varu kannatust. Ära heitu, kui sa ei leia endale kohe sobivat tegutsemisvõimalust, hoia meiega ühendust.

Ole mõistev, kuid järjekindel, kui EPRÜ-l pole koheselt tegevust pakkuda. Jäta meile oma kontaktid ja CV. Põhjenda, miks sind huvitab just vaimse tervise valdkond. Kui meil on hiljem abikäsi vaja, saame me ise sinu poole pöörduda.

Uuri meie vabatahtlike koordinaatorilt täpsemalt järgi, mida sul on võimalik vabatahtlikuna teha. Ehk oskad pakkuda meile uusi ideid vabatahtlike tegutsemisvõimaluste kohta?

Võib juhtuda, et sinu ideid ei ole organisatsioonis kohe võimalik ellu viia. EPRÜ tegutseb põhikirjast tulenevate eesmärkide ja tegevuskavade järgi ning alati ei pruugi sinu ideed sobituda hetke võimalustega.

Kui sul tekib oma vabatahtliku tööga seoses küsimusi või muresid, siis räägi sellest julgelt oma juhendajaga või organisatsiooni teiste vabatahtlikega. Koos on lihtsam leida kõigile sobivat lahendust.

Oska hinnata negatiivset kogemust. Mõnikord ei lähe kõik nii nagu plaanisid, ka vabatahtlikus tegevuses võib ette tulla ebameeldivaid ootamatusi. Näiteks ei klapi inimeste iseloomud või ei paku organisatsioon sulle piisavalt tuge. Kindlasti anna sellisel juhul tagasisidet organisatsioonile ning juhul kui teie koostöö ei jätku, siis võta seda kui väärtuslikku elukogemust.

Proovi erinevaid asju, et leida endale kõige paremini sobiv ja meeldiv vabatahtlik tegevus. Kui osaled ühe organisatsiooni tegevuses pikemalt, näed aga paremini oma vabatahtliku töö tulemust ning saad teiste vabatahtlike ja organisatsiooni liikmetega paremini tuttavaks.

Küsi organisatsioonilt oma õpingute või palgatöö jaoks soovituskirju. Tutvusta vabatahtliku tegevuse käigus omandatud oskusi ja teadmisi töövestlusel ja CV-s.

Jaga teistega oma elamusi ja kogemusi, mida oled vabatahtlikust tegevusest saanud! Pane kirja oma lugu vabatahtlikuna, seda saab teha tagasisidevormil. Oodatud on lood nii headest kogemustest kui ka raskustest vabatahtlikuna tegutsemisel.

Kohandatud Vabatahtlike värava materjalide põhjalt : http://www.vabatahtlikud.ee/et/Vabatahtlikule/Soovitused-vabatahtlikule